Qatar Airways, İstanbul Sabiha Gökçen’e uçmaya başladı

qatar-airways-saw-welcome

Qatar Airways, genişleme planlarına Türkiye’deki üçüncü direkt uçuş noktasına uçmaya başladı. Beş yıldızlı havayolu şirketinin Doha Hamad Havalimanı’ndan 140’ıncı uçuş rotası olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gerçekleşen ilk uçuşu gerçekleşti.

Giovanni-Simonini_Marwan-Koleilat_Gokhan-Bugday_Ferit-AksunBu tarihi uçuş, Qatar Airways’in İstanbul Sabiha Gökçen’e haftada dört kez gerçekleşecek seferlerinin ilkiydi ve havayolunun Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’a erişimini de artırdı.

132 Ekonomi sınıfı koltuğu ve 12 Business sınıfı koltuğu bulunan Airbus A320’lerin çalışacağı rota, Qatar Havayolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’na ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na gerçekleşen uçuşlarının ardından Türkiye’deki üçüncü rotası oldu. Sabiha Gökçen’in eklenmesi ile birlikte Qatar Airways’in Türkiye’ye gerçekleşen uçuş sayısı da haftada 14’ten 18’e yükseldi.

Qatar Havayolları Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Marwan Koleileat’ın katıldığı ilk uçuş, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO’su Gökhan Buğday’ın da bulunduğu yetkililer tarafından karşılandı ve tazyikli su gösterisi ile Türk folklor dansları eşliğinde kutlandı.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Qatar Havayolları Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Marwan Koleileat, “Qatar Airways, hızla büyüyen Türkiye’ye haftalık dört adet daha uçuşunun başlamasıyla, bu ülkede önemli bir döneme geçti. İstanbul, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile büyülü bir şehir ve biz Asya ile Avrupa arasında yaşamsal önemde bir bağlantı merkezi olarak hizmet veren İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na bu yeni tarifeli seferlerimizi başlatmış olmaktan heyecan duyuyoruz’’ dedi.

Qatar Airways, yeni rotasıyla, Atatürk Havalimanı üzerinden hali hazırda hizmet sunduğu İstanbul’un Avrupa yakasına ek olarak, şehrin Asya yakasındaki sakinlerine de hizmet verecek. Doha’ya aktarmasız ulaşacak olan İstanbul Sabiha Gökçen uçuşları, oradan da BAE, Suudi Arabistan, Bangkok, Maldivler, Bali, Singapur, Melbourne ve Hong Kong gibi popüler destinasyonlara da bağlantı sağlayacak.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO’su , “Yeni rotanın Katar ve Türkiye arasında hali hazırda güçlü olan iş ve ticaret bağlantılarını daha da güçlendireceğini ve Türk turizm sektöründe son dönemde yaşanan gelişmelere paralel olarak artan talebi karşılamada fayda sağlayacağını umuyorum” dedi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Doha arasındaki tarifeli uçuş saatleri şu şekilde:
Pazartesi ve Cumartesi:
Kalkış: 13:55 Doha QR243 Varış: 18:10 Sabiha Gökçen
Kalkış: 19:05 Sabiha Gökçen QR244 Varış: 23:00 Sabiha Gökçen

Salı ve Perşembe:
Kalkış: 13:20 Doha QR243 Varış: 17:35 Sabiha Gökçen
Kalkış: 18:35 Sabiha Gökçen QR244 Varış: 22:30 Sabiha Gökçen

Önümüzdeki birkaç ay içinde Qatar Airways’in uçuş ağı Edinburgh (28 Mayıs 2014), Miami (10 Haziran 2014), Tokyo Haneda (18 Haziran 2014), Dallas/Fort Worth (1 Temmuz 2014) ve Cibuti (27 Temmuz 2014) rotalarının da eklenmesiyle birlikte daha da genişleyecek.

Qatar Airways hakkında
30 Ekim 2013’te oneworld Alliance üyesi olarak küresel havayolları birliğine katılan ilk körfez bölgesi havayolu şirketi olan Qatar Airways, müşterilerine böylece 150’den fazla ülkede yaklaşık bin havalimanında günlük 14 bin uçuş fırsatı sağlamaya başladı. Ödüllü havayolu şirketi Qatar Airways, geçen Haziran ayında Le Bourget, Fransa’da gerçekleştirilen Paris Air Show bünyesinde yapılan Skytrax 2013 Dünya Havayolları Ödülleri’nde üç adet ödül ile onurlandırıldı. Şirket, Dünyanın En İyi Business Class’ı, Dünyanın En İyi Business Class Lounge’u ve ikinci kez arka arkaya Orta Doğu’daki En İyi Havayolu Hizmeti ödüllerini kazandı. 2013 Dubai Air Show’da Boeing 777X ve Airbus A330 modellerinden oluşan 60 yeni uçağın siparişini veren ve maliyeti 50 milyar doların üzerinde 300 yeni uçak siparişi bulunan şirket, 27 Mayıs’ta yeni merkezi olan Hamad Uluslararası Havalimanı’na taşınacak.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *